در راستای بازسازی ذخایر میگو :
عملیات رهاسازی بچه میگو در هرمزگان ادامه دارد

معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان از تدام عملیات رهاسازی بچه میگو در استان هرمزگان  در راستای حفظ و بازسازی ذخائر آبزیان به خصوص میگوهای گونه بومی خليج فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان،عبدالرسول دریایی با بیان اینکه  این پروژه از اواخر اسفند ماه سال گذشته  با صید مولد از آبهای محدوده جزیره هرمز و سیریک و کوهستک آغاز شد گفت: اين عمليات نسبت به سالهاي گذشته دو ماه زودتر شروع شد و تاکنون بیش از ٥٥ میلیون پست لارو میگو تکثیر شده است.

وی افزود : از این میزان ، ۳۰ میلیون عدد به صورت  پست لارو بالای۲۰  روز، از گونه هاي بومي  رهاسازی شده است و بيش از  ٢٥ ميلون عدد جهت به وزن رساني تا وزن ١-٢ گرم دراستخرهای خاکی  پرورشی نگهداری می شوند كه  با رسیدن به وزن بالای یک گرم آماده رهاسازی در خوریات دارای  جنگلهاي  حرا خواهند شد ، پیش بینی میگردد تا نیمه های تیر ماه این عملیات ادامه داشته باشد

دریایی تصریح کرد: در زمان رهاسازی تعدادی از صیادان منطقه حضور داشتند که با ابراز رضایت از این عمل شيلات استان آمادگی خود را جهت همکاری در حفظ ذخائر و صید مجاز میگو درفصل مناسب اعلام نمودند.

معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان افزود: رهاسازي بچه ميگو در دريا توسط شيلات استان تاثير بسزايي در افزايش صيد ميگو داشته است .

وی توسعه صید پایدار،اشتغال مستمر،حفظ ذخائر و جلوگیری از انقراض گونه های با ارزش تجاری آبزیان را از اهداف مهم اجرای این پروژه خواند.

دریایی افزود: چنانچه سازمان برنامه و بودجه استان حمايت لازم را در تخصيص اعتبار براي ترميم و بازسازي استخرهاي خاكي مركز بازسازي دخائر خليج فارس (كلاهي )انجام دهد ساليانه بيش از ١٠٠ ميليون عدد بچه ميگو ٢ گرمي  كه بازماندگي بالايي در دريا خواهد داشت و باعث افزایش صید خواهد شد مي توان توليد و رهاسازي کرد،همچنين عمليات تكثير و رهاسازي را از يك بار در سال به ٢ بار در سال رساند.

معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان افزود:  براي بهسازي اين استخرها ٢٥ ميليارد ريال اعتبار نياز است