توسعه پرورش ماهی در دریا در بین جوامع صیادی هرمزگان در سال رونق تولید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در جلسه هماهنگي براي توسعه پرورش ماهي در قفس توسط تعاونيها ي صيادي استان با حضور تعاونيهاي صيادي رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان، معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان و سرپرست اداره امور صید شیلات استان گفت:بدون شک ورود صیادان به تولید آبزیان رونق در عرصه اقتصاد و تولید را در بر خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی شیلات هرمزگان،در این نشست رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان در نشست با تعاونی های صیادی استان، گفت: جامعه صیادی با توجه به زیرساخت هایی که در اختیار دارد می تواند قدم های بزرگتر و موثرتری در حوزه تولید آبزیان بردارد.

باقرزاده در نشست با تعاونی‌های صیادی استان ضمن قدردانی از فعالیت‌های جامعه صیادی استان در توسعه اقتصاد غیر نفتی و رونق تولید، گفت: صیادان هم نیروی انسانی و هم امکانات لازم را در اختیار دارند و این یک مزیت نسبت به سایر بخش های خصوصی برای تولید آبزیان است زیرا اگر سرمایه گذاری بخواهد در این حوزه ورود کند باید زیرساخت ها را تامین کند که طبیعی است هزینه هایی را متحمل شود.

وی تصریح کرد: ما در حوزه پرورش آبزیان و تولید ماهی در قفس حمایت های لازم را از جامعه صیادان خواهیم داشت.

باقرزاده همایی ضمن اشاره به سود آوری صنعت آبزی پروری، گفت: با توجه به نرخ ارز می توان در حوزه صادرات نیز فعالیت هایی انجام داد که منجر به سود گردد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: علمی کردن فعالیت های شیلاتی با هدف افزایش تولید سطح زیر کشت میگو و ماهی در دریا(پرورش ماهی در دریا) از محوری ترین برنامه های در دستور کار شیلات هرمزگان است.

باقرزاده با بیان اینکه شیلات و به  ویژه آبزی پروی یکی از محورهای مهم توسعه استان است گفت: بدون شک ورود صیادان به حوزه های آبزی پروری نقش مهمی در این بین دارد.

مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اهمیت تولید آبزیان به ویژه در راستای کاهش فشار بر ذخایر آبزیان گفت: مشارکت جامعه صیادی در توسعه آبزی پروری به خوبی طرح های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی می کند.

محسن یکتاپور پرورش  ماهی در دریا را یکی از مهم ترین پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان هرمزگان دانست و بیان داشت: اداره کل شیلات استان پیرو منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و سیاست های دولت یازدهم مبنی بر افزایش تولید و مشارکت جامعه صیادی در آبزی پروری در این زمینه پیشرو بوده است.

مدیر کل شیلات هرمزگان در ادامه اظهار کرد: صنعت شیلات و آبزیان به ویژه صیادی از قدیمی ترین و موثرترین راه های درآمدی مردم هرمزگان بوده که امروز با توجه به کمبود منابع آبزیان در دریا و افزایش جمعیت پیش از آنکه چالشی در این حوزه به وجود بیاید در سال های اخیر، شیلات استان با نشست های توجیهی مستمر توانسته به خوبی گام های اولیه را در سوق دادن جامعه صیادی هرمزگان به سوی آبزی پروری بر دارد.

یکتاپور حفظ ذخایر ،افزایش در آمد صیادان بومی، استفاده از ظرفیت های صید و صیادی مانند بنادر صیادی و ... و افزایش سرانه مصرف آبزیان  را از اهم مزیت های ورود صیادان به آبزی پروری خواند.

در ادامه معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان روند توسعه پرورش ماهی در دریا را در استان هرمزگان را روبه پیشرفت دانست و گفت: در جهان وضعیت صید یا ثابت بوده و یا روند رو به کاهش دارد که این نشان از اهمیت آبزی پروری دارد، خوشبختانه ایران اسلامی و به ویژه استان هرمزگان روند خوبی را در زمینه آبزی پروری داشته است.

عبدالرسول دریایی افزود: بیشتر کشورهای دنیا با توجه به ذخایر محدود آب شیرین و نیاز به پروتئین های دریایی و جلوگیری از آلودگی منابع آب داخلی به سمت آبزی پروری دریایی روی آورده اند که باز هم خوشبختانه ایران و به ویِژه شیلات هرمزگان گام های خوبی در این زمینه برداشته است.

وی توليد بالا در مقايسه با ساير سامانه های پرورشی، كاهش هزينه های توليد و اقتصادی بودن طرح، ‌ سهولت مديريت پرورش، تنوع وگونه های مختلف، امكان برداشت اختياری همزمان با نياز بازار از نظر اندازه و ميزان، عدم نیاز به برق، اکسیژن و پمپاژ آب، کوتاه بودن زمان ساخت و راه اندازی سایت پرورش نسبت به سایر سیستمهای آبزی پروری و پرورش همزمان چند گونه در قفسهای جداگانه را از اهم  مزاياي پرورش ماهي در قفس نسبت به سایر روشهای پرورش آبزیان خواند

همچنین در این نشست مقرر شد تعاونيهاي صيادي با حمایت سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل شیلات هرمزگان درخواست خود را در قالب تعاونيها جهت دریافت مجوز ارائه دهند و همچنين  در اين خصوص تسهيلات مناسب و با بهره پايين در اختيار صيادان  قرار بگیرد .